راهنمای خرید ماشین تراش صنعتی

چند نکته در باب راهنمای خرید ماشین تراش صنعتی

ماشین تراش یکی از ماشین آلات مورد تقاضای بیشتر بازار ،چه در کارگاه های نگهداری و چه در کارخانه های تولید ماشینکاری است. در راهنمای خرید دستگاه تراش، جنبه های ضروری را برای در نظر گرفتن انتخاب ماشین مناسب ارزیابی خواهیم کرد.

گاهی اوقات، دستیابی به یک ماشین جدید شامل گروهی از سوالات است که باید به متقاعد کننده ترین شکل ممکن حل شوند و به هر یک از آنها تا حد امکان دقیق پاسخ داده شود تا یک راهنمای خرید دستگاه تراش کامل به شمار بیاید. لازم است خرید را به عنوان یک سرمایه گذاری درک کنید، زیرا زمانی که خرید شما انجام می شود، به نوعی بخشی از دارایی های شما صرف خرید می شود، بنابراین انتخاب ماشین تراش مناسب برای اطمینان از طول عمر شرکت ،حیاتی است. زیرا کیفیت تولید و محصولات مستقیماً به عملکرد دستگاه بستگی دارد .

از یک طرف، لازم است از خود سه سوال اساسی بپرسید: چه نوع عملیاتی برای انجام با ماشین تراش در نظر گرفته شده است؟، چه تعداد قطعه در یک دوره زمانی معین را می توان با ماشین تراش ساخت؟ و مربوط به دو نکته قبل: کدام دوره استهلاک برای شرکت مناسب تر است؟

از سوی دیگر، هنگام کار با فلزات، چه مسائل اساسی باید در نظر گرفته شود؟

در رابطه با ویژگی های خود ماشین چند مورد را در زیر بیان می کنیم:

قدرت موتور اصلی : یک ماشین تراش اجازه کار حرفه ای تا توان 350 وات را می دهد. همچنین باید حداکثر قطر خارجی مجاز را در نظر بگیرید تا اندازه قطعه کار قابل تولید یا تغییر را بدانید.

قطر چرخش روی تخت و قطر چرخش روی کالسکه : اگر برگه مشخصات فنی تراش به ما بگوید که حداکثر قطر تخت مجاز 660 میلی متر است، می توانیم آن را روی صفحه ثابت کنیم، اما فقط می توانیم برخی از عملیات ماشینکاری را انجام دهیم. اگر این قطعه را باید در تمام طول آن استوانه کنیم، نمی توانیم درست کار کنیم، زیرا باید 2 متغیر را در نظر بگیریم:

  • کالسکه کشویی روی تخت دارای ضخامتی است که باید در نظر گرفته شود.
  • برجکی که ابزار برش در آن قرار می گیرد نیز فضایی را اشغال می کند.

فاصله بین مراکز : فاصله بین مراکز بین چاک و دم اندازه گیری می شود. بدیهی است که بسته به قطعات و طول هایی که قرار است ماشین کاری شود، انتخاب تراش مناسب به اندازه قطعه ای که با آن در نظر گرفته شده است و همچنین اگر هدف کار قطعات بلند است، تکیه گاه های لازم را انتخاب کنید.

تنظیم خودکار سرعت و سرعت تغذیه : این امکان وجود دارد که بر اساس کنترل تولید و عملیات کاری خاص، لازم باشد که ماشین تراش ویژگی هایی را ارائه دهد که امکان کار مداوم را بدون توقف فرآیند فراهم کند. امکان تغییر سرعت چرخش اسپیندل اصلی از طریق یک متغیر بسیار کارآمد است و امکان کار در محدوده های مختلف سرعت را بدون نیاز به کنترل تغییرات از طریق اهرم فراهم می کند.

راهنمای خرید دستگاه تراش
راهنمای خرید دستگاه تراش

 

راهنماهای کشویی :
باید به عنوان یکی از مهمترین قطعات تراش در نظر گرفته شوند. آنها به عنوان یک صندلی عمل می کنند و دقت تراش به طور مستقیم به آنها بستگی دارد. در مورد ماشین های دست دوم، راهنماها تمایل به سایش ناهموار دارند. یکی از راه های بررسی یکنواختی سایش راهنماها به شرح زیر است:

1) کالسکه را به سمت سر حرکت دهید و گیره را سفت کنید.

2) آن را به اندازه کافی شل کنید، اجازه حرکت دهید.

3) کالسکه را زیر سر حرکت دهید.

توصیه می شود دقت آن را با ساعت مقایسه ای اندازه گیری کنید.

هد :
قدرت هد در انتخاب ماشین تراش از اهمیت حیاتی برخوردار است، بر اساس عملیاتی که باید انجام شود، می توانیم تعیین کنیم که آیا به قدرت بیشتر یا کمتری نیاز داریم، اگر در هر پاس می خواهیم تراشه های زیادی را ایجاد کنیم، توصیه می شود یک سر بسیار قدرتمند انتخاب کنید. از طرف دیگر، اگر بخواهیم کمی مواد، استوانه یا قطعات را به بکار بگیریم، تا این حد قدرت لازم نیست.

در انتخاب سر تراش، هم موادی که باید ماشین کاری شود و هم کاری که باید انجام شود باید در نظر گرفته شود.

چرخ دنده و چرخ دنده عقب :
چرخ دنده ها نقش اساسی در عملکرد ماشین تراش دارند. هنگام کار با دستگاه، سر و صدا تعیین می کند که آیا تنظیم کیفیت چرخ دنده ها مناسب است یا خیر، همچنین می توان با باز کردن پوشش بالایی سر تراش آن را بررسی کرد.

چرخ دنده های ما از فولاد با سختی بالا هستند که با بهترین ماشین آلات حک شده و تا 60HRC * سخت شده و اصلاح شده اند.

  • نامگذاری سختی راکول که عدد 60 نشان دهنده مقدار سختی بدست آمده است، HR معرف آزمون راکول و حرف C به فولادهای با استحکام بالا اشاره دارد.

شارژر، نگهدارنده ابزار و بازخوانی دیجیتال ابعاد:
 عنصر اصلی جابجایی تراش است و برای انجام ماشین کاری حیاتی است. علاوه بر عملکرد برش، مقیاس های اندازه گیری را برای انجام کار صحیح در خود جای داده است. در مورد ماشین های تراش ،  همچنین یک بصری ساز استاندارد Fagor را نصب می شود که امکان کنترل الکترونیکی تا 4 اعشار از جابجایی های ساخته شده را فراهم می کند و همچنین دقت بیشتر را تضمین می کند و کار اپراتور را تسهیل می کند، زیرا می تواند واضح تر ببیند.

در نهایت، در تراش‌های معمولی ، همیشه یک برجک مقاوم با تغییر سریع نصب می‌شود، که از استحکام ابزار اطمینان می‌دهد، چیزی که برای داشتن روکش خوب در قطعات کار ضروری است. 

نوشتهٔ پیشین
12مهارت ضروری که هر تراشکاری باید داشته باشد
نوشتهٔ بعدی
همه‌ی آنچه که باید در باره‌ی دستگاه CNC فرز بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید